Savate ili francuski boks je izvorna borilačka veština koja se razvijala u Francuskoj još u XVI veku, da bi današnji oblik sportske borbe primenjen oko 1830. godine. Te godine učitelj savatea Charles Lecour sistematizovao je pravila borbe i tehnike, koja se upotrebljavala u savateu i tada je praktično savate postao sport. Ta prvobitna pravila su se do danas održala, uz manje izmene, čime je savate u potpunosti sačuvao svoju izvornost i autentičnost.
Tokom XIX veka postojala je velika konkurencija između klasičnog (engleskog) boksa i savatea (francuskog boksa), gde je engleski boks, uvođenjem novčanih nagrada za pobede, dobio na masovnosti i preuzeo veći utucaj u sportu. Savate je nasuprot njemu čuvao duh amaterskog sporta.
Internacionalna Savate Federacija F.I.S. je osnovana davne 1901. godine sa ciljem da širi i propagira ovaj sport u svetu kao amaterski sport. Sedište Internacionalne Federacije za savate je u Parizu, Francuska.
Godine 1924. godine na Olimpijskim igrama u Parizu, savate je uvršten u demonstracioni sport. Početkom drugog svetskog rata, organizovani savate se gasi, što se desilo i drugim sportovima. Savate se obnavlja u Francuskoj 1975. godine kada se dekretom ministarstva proglašava za nacionalni sport Francuske.
Danas postoji jednistvena Internacionalna Federacija za savate u svetu a savate se organizovano trenira u Evropi, Aziji, Americi i Africi.
U Srbiji savate se javlja u vojsci Srbije i Crne Gore još u XIX veku, a doneli su ga oficiri školovani u Francuskoj. Po Jugoslovenskoj enciklopediji fizičke kulture (str. 171, 182 i 188) kapetan Dragutin Nikolajević je u Beogradu 1905. pokrenuo francuski i engleski boks a 1914. godine napisao knjigu "Boks francuski ili engleski" u cilju propagiranja i podučavanja ovim sportom.
Posle rata savate se ponovo vežba u Jugoslaviji 1976. godine dolaskom francuskog instruktora Daniena Wehra u Zagreb. Savate se ponovo počinje vežbati u Zagrebu, Beogradu, Rijeci, Novom Sadu, Rumi, Zemunu, Kikindi, Kragujevcu, Splitu, Podgorici, Nikšiću, Peći, Borovu, Osijeku, Srbinju, Ptuju, Varaždinu, Derventi i drugim gradovima.
Godine 1987. osniva se Jugoslovenski savate odbor i počinju prva prvenstva Jugoslavije u savateu.
Godine 1989. formira se Udruženje savate-boks klubova Jugoslavije . Ovaj savez vrlo brzo zauzeo visoko mesto i veliki uticaj u Internacionalnoj federaciji za savate i organizuje internacionalna takmičenja i zapažene nastupe na međunarodnom planu. Predstavnici ovog saveza zauzimaju važna mesta u direktorijumu F.I.S.-a.
Godine 1990. formira se Savez Savate Klubova Srbije koji zbog rata 1991. god. na žalost prestaje sa radom.
31. januara 2003. godine na predlog tadašnjeg predsednika F.I.S.-a Alexandre Walniera osniva se Savate Savez Srbije od strane predsednika Miodraga Rakića koji već 22. februara 2003. godine dobija punopravno članstvo u Internacionalnoj Federaciji za savate F.I.S. kao njena članica. Ovaj savez u 2003. godini okuplja velik broj klubova (31) i osniva još jedan savez u svom sastavu a to je Savate Savez Vojvodine osnovan 02. marta 2003. godine koji u svom članstvu 2003. godine ima 18 klubova. Oba Saveza su učlanjeni u Sportski Savez Srbije i Sportski Savez Vojvodine.
Za kratko vreme u 2003. godin (prvoj godini rada) Savate Savez Srbije i Vojvodine je održao međunarodni seminar u trajanju od 11 dana u Rumi, Novom Sadu i Beogradu (55 učesnika), savezni sudijski seminar u Zemunu (18 učesnika), Prvenstvo Srbije i Vojvodine u Sremskoj Mitrovici, Prvenstvo Crbije i Crne Gore u Rumi, reviju u Apatinu, kao i demonstraciju savatea u Novom Sadu. Organizovan je rad kancelarije Saveza, kontakti sa Internacionalnom Savate Federacijom i prvi nastup reprezentacije Srbije na Evropskom Prvenstvu u assaut savateu u Italiji (kod Rima) .
U 2004. godini Savate Savez Srbije nastupa na Balkanskom Prvenstvu u Ljubljani i na Svetskom Prvenstvu u Plovdivu, Bugarska od 02-04.VI 2004.godine naša reprezentacija je osvojila prvu zlatnu medalju za Srbiju (Slobodan Popov) i dve srebrene medalje (Slavko Gestić i Maja Odžić). Iste godine, od FIS-a dobija pravo organizacije Balkanskog Prvenstva u combat savateu za juniore i seniore 23-24.aprila 2005.godine.
U 2005. godini osim odlične organizacije Balkanskog Prvenstva Savez dobija i prvog prvaka sveta u combat savateu /Srđana Nadrljanskog/. Osim njegove osvojeno je još 20 medalja na međunarodnim prvenstvima samo u ovoj godini što je naš Savez dovelo na 4. mesto na svetskoj rang listi.
Savate Savez Srbije u 2006. godini postiže najveći rezultat u istoriji savatea u Srbiji osvajanjem 2. mesta u ukupnom plasmanu na Svetskom Prvenstvu u assaut savateu u Villebonu, Pariz, Francuska 15-17. septembra 2006.
Zlatnu medalju osvojio je po drugi put Slobodan Popov Savate klub "Banat" Zrenjanin, srebrenu medalju Igor šivoljicki Savate klub "Banat" Zrenjanin, bronzane medalje osvojili su Ljubomir čestić Savate boks klub "Ruma" Ruma i Miroslav Odžić i Srđan Nadrljanski Savate klub "Vojvodina" Novi Sad. Na Evropskom Prvenstvu u combat savateu 2006. godine naš tim osvojio je 2. mesto u ukupnom plasmanu u muškoj konkurenciji sa 2 zlatne medalje (Miroslav Odžić i Srđan Nadrljanski članovi Savate kluba "Vojvodina" Novi Sad), 3 srebrene medalje (Slobodan Popov SK "Banat" Zrenjanin, Milorad Ognjenović SBK "Ruma" i Saša Ćirović SK "Stara Pazova") i jednu bronzanu medalju osvojio je Vedran Tašković SK "Junior" Vranje. Eliminacije su održane u Eaubonnu, Francuska 15-16. jul 2006. godine, a finale Colombes, Francuska 25. novembra 2006., Vencennes, Francuska 09. decembra 06. i Bron, Francuska 16. decembra 2007. Naš tim je nastupio u prijateljskom susretu sa ekipom Francuske na ostrvu Reunion u Africi 21. oktobra 2006. (Igor šivoljicki, Mladen Živkov, Saša Ćirović i Milorad Ognjenović).
Na tradicionalnom međunarodnom KUP-u "Slovionija open 2006" 02. decembra u Vrhnici u combat savateu naš najtrofejniji sportista Slobodan Popov sa tri pobede osvojio je zlatnu medalju. Prvi sportski kamp i međunardni seminar održan je u Vrdniku od 11-20. avgusta 2006. godine koga su vodili strani instruktori Gregory Barnolle i Benjamin Roubilard iz Francuske. Na smeštaju je bilo 30 perspektivnih sportista.
U 2007. godini U ženskoj konkurenciji Finala Evropskog prvenstva iz 2006. godine u kombat savateu u Zelini, Hrvatska 10. marta 2007. naše dame osvojile su tri srebrene medalje (Eva Halaši - Senta, Maja Blažin - Bečej i Sandra Zekić - Zrenjanin). Na eliminacijama Svetskog Prvenstva u combat savateu u Marseju 09-10. juna 2007. godine naš tim se plasirao u 7 finala (Siniša Zeljković, Dejan Mitrović i Goran Bajšanski - Novi Sad, Igor šivoljicki - Sremska Mitrovica, Saša Ćirović - Stara Pazova, Dejan Marinković - Obrenovac i Eva Halaši - Senta) a osvojeno je i 5 bronzanih medalja (Predrag Darijević - Zrenjanin, Slavko Gestić i Milorad Ognjenović - Ruma, Marija Pejaković - Obrenovac i Fleis đenđi - Senta).
Finale će se održati u 4 kola (10. XI Longwy, Francuska, 17. XI Pariz, Francuska, 24. XI Reunion, Afrika i u decembru Aquitanija Francuska.
Pre toga naš tim nastupiće na Evropskom Prvenstvu u assaut savateu u Tournaiu, Belgija 02-03. novembra 2007. godine. Uspešno je organizovan Drugi kamp i međunarodni seminar koga su vodili instruktori iz Francuske Faubel Laurent i predsednik svetske savate federacije Gilles Le Duigou. Na smeštaju je bilo 40 učesnika a polagalo za tehnička zvanja u savateu - obojene i srebrene rukavice (Miroslav Odžić i Srđan Brković).
Takmičari u savateu, i danas, tradicionalno nastupaju u prepoznatljivom elastičnom trikou iz jednog dela, mekanim savate patikama sa tankim đonom koje nemogu povrediti protivnika, rukavicama od 8, 10, 12 i 14 unci zavisno od kategorije i uzrasta, štitnicima za potkolenice, obaveznim bandažima na rukama, gumama za zube, suspenzorima, štitnicima za grudi za žene i kacigama za glavu za mlađe uzraste. Takmičenja se održavaju u ringu ili na borilištu 8x8 m, u 3 runde po 2 minuta kad je turnirski sistem i u 5 rundi po 2 minuta u finalu Evropskog ili Svetskog Prvenstva. Kako je jedini evropski sport u kome su uključeni udarci rukama i nogama kao i duge tradicije od nekoliko vekova, savate odlikuje savršenost i atraktivnost u izvođenju udaraca, veoma strogo suđenje i amaterski duh ovog sporta.